HISTORIA OSP KOBYLE

Ochotnicza Straż Pożarna w Kobylu powstała na przełomie lat 1902 i 1903 po pożarze, w trakcie którym zginął człowiek o nazwisku Grabarz.  Z inicjatywa wystąpili Szymon Adamczyk i nieznany z imienia Samek zwany potocznie wielkim.

W okresie powstania jednostki gaszenie pożarów odbywało się metodą polewania ognia wodą dostarczaną systemem łańcuchowym, czyli strażacy jeden drugiemu podawali drewniane konwie, od źródła wody w kierunku pożaru. W 1906 roku ze składek gospodarzy zakupiono taką właśnie ręczną sikawkę.  Używano ją do roku 1944.  Po II wojnie światowej, ze składek mieszkańców, zakupiono motopompę i przystąpiono do budowy domu ludowego i remizy, które ukończono w 1965 roku. W tym samym roku jednostkę wyposażono w motopompę PO-3, którą ufundowało Prezydium Gminnej Rady Narodowej w Starym Wiśniczu. W 1966 roku straży przydzielono samochód marki Dodge, który odebrali druhowie: pan Kowaliński z Leopoldem Kaczmarczykiem w Janowie Wielkopolskim. Samochód  przystosowano do potrzeb gaśniczych. Od tej daty OSP Kobyle stała się jednostką typu S1. Samochód  ten kilka lat później zamieniono na Stara 25, a następnie na Żuka. W maju 1998 roku jednostka otrzymała nową motopompę M8/8-1.

Prócz udziału w   akcjach gaśniczych, strażacy z Kobyla  prowadzili działalność rozrywkową, organizując latem festyny na wolnym powietrzu, a zima spotkania opłatkowe.  W latach 1968-1989 w Kobylu działała Młodzieżowa Drużyna Żeńska, która w zawodach rejonowych w 1977 roku zajęła I miejsce, drużyna męska zajęła wówczas miejsce II w ogólnej klasyfikacji drużyn okręgowych.  W 1978 roku obchodzono 75 rocznice utworzenia jednostki. Z tej okazji wykonano tablicę pamiątkową, która zawisła w Domu Ludowym. Uczczono nią pamięć zasłużonych strażaków ochotników.

W latach 1987-1988 druhowie brali czynny udział w pracach przy telefonizacji i gazyfikacji wsi.W latach 1988-1992 roku strażacy pomagali przy budowie kościoła w Kobylu. Czynem społecznym, z własnych środków wykonali drogę na cmentarz. W uznaniu za dobrą współpracę z kościołem ksiądz proboszcz Józef Pawula ufundował sztandar na jubileusz 90-lecia jednostki. W 1995 roku strażacy pomagali przy budowie parkingu przy kościele, montażu dzwonów na wieży kościelnej oraz wyremontowali remizę. W roku 1994 jednostka brała udział w zawodach pożarniczych, na których zajęła VIII miejsce, a Młodzieżowa Drużyna Męska I miejsce. Rok później na Rejonowych Zawodach Pożarniczych strażacy z Kobyla zdobyli I miejsce. W 1997 roku nastąpiło odznaczenie dwóch wyróżniających się przedstawicieli OSP, których uhonorowano najwyższym odznaczeniem korporacyjnym Złotym Znakiem Związku. W 2002 roku drużyna z Kobyla znów stanęła na podium Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych zdobywając II miejsce. W tym samym roku straż obchodziła jubileusz 100-lecia. Z tej okazji przekazano  samochód marki Steyer zakupiony częściowo za pieniądze pochodzące ze zbiórki przeprowadzonej wśród mieszkańców.

Obecnie jednostka wyposażona jest w lekki samochód VW T4 (GLM ) oraz ciężki Steyer (GCBA), dwie motopompy, agregat prądotwórczy, radiostację nasobną i drabinę strażacką. Druhowie pomagali mieszkańcom w czasie rozległej powodzi, usuwali jej skutki zarówno na terenie Kobyla jak i gminy Żegocina. W roku 1999 jednostka brała udział w likwidacji skutków gradobicia w miejscowości Chronów.

W roku 2000 zmarł wielce zasłużony dla jednostki druh Leopold Kaczmarczyk, który po reorganizacji administracyjnej kraju został wybrany na członka Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Bochni. Funkcję komendanta pełnili w kolejnych latach: Franciszek Warzecha, Jakub Nalepka, Antoni Kowaliński, Julian Kolarz, obecnie komendantem straży jest Kazimierz Kargul.